Stomatološka oridinacija DENT-VAF

Svetozara Markovića 56

Beograd

 

Režanj operacija

Uklanjanje mikrobiološkog plaka i kamenca neophodno je kako bi se uspostavilo periodontalno zdravlje. Prvi korak u terapiji periodontitisa podrazumeva nehirurško čišćenje ispod desni u proceduri koja se zove kiretaža čvrstog i mekog tkiva a kojoj svakako prethodi i mehanicko i ultrazvucno uklanjanje kamenca.Ovakva terapija je neophodna cak i ako su prisutni duboki dzepovi i sledi hiruska intervencija -rezanj operacija.Ovo cinimo i da bi smanjili upalu desni pre intervencije ,sve kako bi hiruski zahvat bio sto uspesniji a samo zarastanje hiruske rane bilo sto brze.

Ako se pokazalo da je nehirurška terapija bila nedovoljna u otklanjanju simptoma bolesti,odlucujemo se za REZANJ OPERACIJU.Periodontalna operacija -rezanj operacija se primenjuje kako bi se sprečio progresivan gubitak kosti i regenerisala izgubljena kost tamo gde je to moguće.Ova intervencija se primenjuje u uznapredovalom stadijumu parodontopatije.Hiruske metode/pristupi su razlicite ali podrazumevaju podizanje desni i omogucavanje pristupa za potpuno uklanjanje kamenca i patoloskih promena.Po otklanjanu patoloskih promena hiruski ispravljamo i kostane nepravilnosti koje su nastale usled razvoja bolesti, ubacujemo vestacku kost i membrane po potrebi sve kako bi nadoknadili defekte u kosti.

Duzina trajanja ovakve intervencije zavisi od broja zuba koji se obradjuju, ali generalno ne traju dugo. (cela vilica priblizno 1h), bezbolne su jer se rade u lokalnoj anesteziji. Po potrebi se po zavrsetku operacije i zasivanju rane postavljaju i zavoji na ranu. Konci stoje sedam do deset dana i sa njihovim skidanjem zapoceo je krajnji stadijum oporavka. U medjuvremenu u prvih nekoliko dana po intervenciji moguci su manji otok koji je prolazan, bitno je samo da nema naknadnog krvarenja. Naravno higijena je neophodna i u ovom stadijumu oporavka kao i sto se ocekuje posle skidanja konaca.Dobra oralna higijena je uslov za uspeh ovakvih intervencija,kao i redovne kontrole.

Studije su pokazale da slucajevi(pacijenti) koji su hiruski tretirani, imaju manje problema tokom vremena i da su, kada se redovno postoperativno kontrolisu, uspesni kod rasklacenih zuba u skoro 85% pacijenata.

Potrebno je naglasiti da se cesto tretman rasklacenih i parodontalno obolelih zuba ne zavrsava samom rezanj operacijom, vec da je cesto potrebno takve zube i protetski sanirati krunicama koje vezujemo u blok.Time zube dodatno stabilizujemo u vilici.